İSTANBUL – İZMİR OTOYOLU (O5)

161

OTOYOL ACİL YARDIM
7/24

0 850 399 35 05

ÇAĞRI MERKEZİ
Pazartesi - Cumartesi (08:45 - 16:45)

161

OTOYOL ACİL YARDIM
7/24

0 850 399 35 05

ÇAĞRI MERKEZİ
Pazartesi - Cumartesi (08:45 - 16:45)

ÜTS ÇALIŞMA PRENSİPLERİ VE İGB ÖDEMELERİNE DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 • İstanbul – İzmir Otoyolunda  çıkışlarda bariyer bulunmaktadır.
 • Giriş ve çıkış kulvarları yaklaşımlarında öndeki aracın her an durabileceği dikkate alınarak araçlar arasındaki mesafe en az 10mt olacak şekilde ayarlanmalıdır. 
 • Giriş ve çıkış kulvarlarına en yüksek yaklaşım hızı 20 km/saat olup kulvar içinde herhangi bir nedenden dolayı durulması gerekebileceği düşünülerek yavaşlamaya devam edilmelidir. Kurallara uyulmaması nedeniyle giriş ve çıkış sistemlerinde sürücülerin neden oldukları hasarlar kendilerinden tahsil edilecektir.
 • Araçta HGS etiketi olsa bile etiket problemi, bakiye yetersizliği vb nedenlerle bariyerin açılmayabileceği dikkate alınmalı ve bariyere durabilecek bir hızda yaklaşılmalıdır.
 • NAKİT gişelerinde nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir. HGS gişelerinde ise nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme alınmamaktadır.
 • HGS vasıtasıyla ödeme yapamayan  HGS etiketine sahip sürücüler İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi alarak geçişlerini yapabilirler. HGS gişelerinde nakit, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme alınmamaktadır. Bu durumlarda İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimini aldıktan sonra gişe önünde beklemeden devam ederek ihlalli (Ödemesiz) geçiş ücretlerinin gecikmeden 15 gün içerisinde OTOYOL A.Ş. internet sitesi veya mobil uygulama vasıtası ile ödemesi gerekmektedir.
 • Bakiyesinin yetersiz olduğunu önceden bilen HGS müşterilerinin NAKİT gişesini kullanmaları gerekmektedir.
 • İhlalli (ödemesiz) geçiş durumunda kalarak İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi alan araç sahipleri geçiş sonrasında geçiş ücretine ek olarak ceza ödememeleri için ihlal (ödemesiz geçiş) tarihini takip eden 15 gün içinde İhlalli (ödemesiz) Geçiş Bildirimi numarası veya araç plaka numaraları ile geçiş ücretlerini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. veya QNB Finansbank A.Ş. şubeleri ile bu bankaların internet bankacılığı sistemlerinden, igs.otoyolas.com.tr internet adresinden veya KGM ihlal sorgulama web sitesinden ihlalli (ödemesiz) geçiş sorgusu sonrasında “ödeme yap”seçeneği ile ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulamasını indirerek yapabilirler. Geçiş ücreti 15 (onbeş) gün içerisinde ödenmediği takdirde geçiş ücretine 1 (bir) kat ceza eklenir. Söz konusu toplam tutar 45 (kırkbeş) gün içerisinde de ödenmez ise ceza tutarı 4 (dört) kat olur ve hukuki süreç başlatılır. Bu kapsamda, geçiş ücreti ve 4 (dört) kat ceza tutarının, takip ve yargılama masrafları, avukatlık ücreti ve işleyecek yasal faiz ile birlikte takip ve tahsil edileceği unutulmamalıdır. Yasal düzenleme uyarıncaihlalli (ödemesiz) geçiş ücretinin ödenmesine ilişkin tüm sorumluluk araç sahiplerine aittir.
 • Son güne kalan ödemelerinizi mutlaka igs.otoyolas.com.tr internet adresinden ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulaması vasıtasıyla yapınız.
 • Geçiş yapılan araca kayıtlı eski veya geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde açılmış yeni HGS etiket hesabının bulunması halinde, cezasız dönem içerisinde geçiş ücreti bu hesapların herhangi birinden otomatik olarak tahsil edilmeye çalışılacaktır. Ancak, otomatik tahsilatın yapılamaması araç sahibinin ödemeye ilişkin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı gibi, böyle bir durumda Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye herhangi bir sorumluluk da atfedilemez.
 • Sorun yaşamamak için PTT’den alınmış HGS etiketiniz dahil olmak üzere tüm HGS hesaplarınızın etiket hesabına bağlı mevduat hesabı, kredili mevduat hesabı ya da limiti yeterli bir kredi kartı üzerinden verilmiş bir otomatik ödeme talimatının bulunması gerektiğini unutmayınız. Gerekiyorsa mevcut talimatınızı yenileyiniz. HGS hesabına yapılan ödemenin o güne ait otomatik tahsilat sorgusu sonrasına denk gelebileceği ve bu nedenle tahsilatın yapılamayabileceği için etiket hesabına yapılacak ödemelerin son güne bırakılmaması çok önemlidir.
 • Hesaplarınızdan tahsilat yapılamaması ya da geçiş tarihini izleyen 15 Gün içinde ödemenin alınamaması durumunda sorumluluğun başkasına atfedilemeyecek şekilde araç sahibine ait olduğunu, aracınıza kayıtlı sadece bir etiket bulunması gerektiğini, aynı cinsten birden fazla etiket olması halinde bunlardan hangisinden işlem yapılacağının bilinememesi ve bakiyesi yetersiz etiket üzerinden işlem yapılması halinde tahsilatın gerçekleşmeyeceğini önemle hatırlatırız.
 • İstanbul – İzmir yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde sadece köprü ücreti tahsil edilmektedir.
 • İzmir – İstanbul yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde hem köprü ücreti, hem de giriş noktasına göre otoyol kısmına ait ücret birlikte tahsil edilmektedir.
 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından hazırlanan detaylı bilgilendirme metnine isletme.otoyolas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.