İSTANBUL – İZMİR OTOYOLU (O5)

161

OTOYOL ACİL YARDIM
7/24

0 850 399 35 05

ÇAĞRI MERKEZİ
Pazartesi - Cumartesi (08:45 - 16:45)

161

OTOYOL ACİL YARDIM
7/24

0 850 399 35 05

ÇAĞRI MERKEZİ
Pazartesi - Cumartesi (08:45 - 16:45)

GİŞELERDE SORUNSUZ ÖDEME YAPABİLMEK İÇİN ÖNERİLER

  • Otoyolda NAKİT gişeleri sadece belli bir süre için kullanımda olacak, kısa bir süre sonra kaldırılacaktır. Bu konuda mağdur olmamak için araç sahiplerinin en kısa zamanda HGS etiketi temin etmeleri gerekmektedir.
  • HGS etiketlerinin montaj talimatına uygun olacak şekilde ön cama yapıştırılması önemlidir! Elde tutulan veya cama uygun şekilde yapıştırılmayan etiketler geçiş anında sorun yaratacaktır.
  • HGS etiketi olup da; geçişlerde sürekli sorun yaşayan araç sahiplerinin ya etiketlerinde sorun bulunmaktadır, ya da etiketlerine bağlı hesaplarındaki bakiyeleri yetersizdir. Bu sorunu önlemek için araç sahiplerinin öncelikli olarak bankaları ile görüşerek hesap tutarlarını veya talimatlarını kullanım ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yükseltmeleri, sorunun devam etmesi halinde ise HGS etiketlerini değiştirmeleri gerekmektedir.
  • İstanbul-İzmir Otoyolu geçişlerinde geçiş ücretleri mevcut KGM sisteminden farklı olarak HGS hesaplarından anlık bakiye sorgusu yapılarak tahsil edilmektedir! Yani; eğer geçiş anında hesabınızda geçiş bedelini karşılayacak tutarda para varsa ancak o zaman HGS ile geçiş yapabilirsiniz. KGM sisteminde daha önce yapmış olduğunuz geçişlerin tahsilatları devreye girdiği anda bakiye tutarlarınızın hızla azalabileceğini unutmayınız! Hesaplarınız için düzenli bakiye tamamlama talimatı vermiş olsanız bile; talimat tutarınız geçiş ücretinin altında ise HGS etiketi ile geçiş yapabilmeniz için bu talimat tutarlarını geçiş ücretlerini karşılayacak şekilde bankanıza başvurarak yükseltmeniz gerekmektedir.
  • Ön ödemeli etiket bakiyelerinin kullanım sıklığı ve tahsilat tutarlarına bağlı olacak şekilde hızla azalacağını unutmayınız! Kredi Kartına veya Kredili Mevduat Hesabına bağlı etiketlerin kullanım kolaylığı daha yüksektir.
  • Aracınızın sınıfına uygun etiket kullanınız ve gişe kulvarlarında geri yönde hareket etmeyiniz. Aksi takdirde aracınızın sınıfının farklı algılanmasına ve tarafınızdan yüksek ücret tahsil edilmesine neden olursunuz.
  • Gişe alanında girdiğiniz kulvardan geri geri çıkarak başka kulvara girmeye çalışmayınız! Bu gibi durumlarda iki kulvarda birden çoklu işlem yapılarak etiketinizden birkaç kere tahsilat yapılmasına ve işlem sürenizin uzamasına neden olabilirsiniz.
  • Motosiklet gruplarının işlemlerinin hızlı ve otomatik yapılabilmesi için HGS ve NAKİT gişelerinin tümünde giriş ve çıkışlarını kulvar başında bekleyerek kulvara tek tek ve önce girenin işleminin bitip kulvardan çıkmasından sonra diğerinin gireceği şekilde yapmaları gerekmektedir. Bu konuya önem gösterilmemesi durumunda çıkışta sorun yaşanması kaçınılmazdır!