İSTANBUL - BURSA - İZMİR OTOYOLU (O5)

Otoyol Kullanım Kuralları

  • Ücret toplama istasyonları dışında otoyola giriş ve çıkış yapmak yasaktır. Otoyol sınır çizgisi boyunca tesis edilmiş olan telçitler veya duvarlar bu tür çıkışları engellemek amacıyla tesis edildiğinden bu engellerin açılması, yıkılması, kesilmesi ve başka şekilde tahrip edilmesi yasaktır.
  • Yayaların, hayvanların, motorsuz araçların, lastik tekerlekli traktörlerin, iş makinelerinin ve bisikletlerin otoyola girmesi yasaktır.
  • Otoyolda mecburi asgari hız 40 km/saat olup; azami hız, geometrik standartların müsaade ettiği limitler ve ilgili trafik işaretlerinde belirtilen sınırlar haricinde binek araçlar için 120 km/saattir.
  • Otoyolda duraklamak, park etmek, geri dönüş yapmak ve geri geri gitmek yasaktır. Zorunlu hallerde en sağdaki emniyet şeridinde (bankette) durulabilir.
  • Gebze – Gemlik Kavşakları arasındaki otoyola Osmangazi Köprüsü ve Orhangazi Tüneli dahil olmak üzere tehlikeli madde taşıyan araçların girmesi yasaktır.
  • Otoyolu kurallarına uygun olarak kullanmayan kişilere ve otoyola giren hayvan sahiplerine 6001 Sayılı Karayolları Genel Müdürlüğünün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun hükümlerine göre, otoyolda çevreyi kirletenlere ise 2872 Sayılı Çevre Kanunu hükümlerine göre idari para cezası doğrultusunda gerekli işlem yapılacaktır.
  • Osmangazi Köprüsünün bulunduğu kesimde rüzgar hızının belirli değerlere ulaşması durumunda, aşağıdaki tabloda tanımlanan kısıtlamalara uyulması zorunludur.
Rüzgar Hızı (Km /Saat) Osmangazi Köprüsünün Kullanımındaki Kısıtlamalar
54 Köprüdeki bütün araçlar için trafik hızı 65 km/saat ile sınırlıdır.
72 Köprü iki katlı otobüslere kapalıdır.
79 Kapalı kasa ve yüksek havaleli yüklü araçların köprüyü kullanması yasaktır.
104 Otomobil haricindeki araçların köprüyü kullanması yasaktır.
126 Köprü bütün araçlar için trafiğe kapalıdır.