ÜCRET TOPLAMA SİSTEMİ ÇALIŞMA PRENSİPLERİ VE İHLALLİ (ÖDEMESİZ) GEÇİŞ ÖDEMELERİNE DAİR ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

 • İstanbul – İzmir Otoyolunda giriş ve çıkışlarda bariyer bulunmaktadır.
 • Giriş ve çıkış kulvarları yaklaşımlarında öndeki aracın her an durabileceği dikkate alınarak araçlar arasındaki mesafe en az 10mt olacak şekilde ayarlanmalıdır. 
 • Giriş ve çıkış kulvarlarına en yüksek yaklaşım hızı 20 km/saat olup, kulvar içinde herhangi bir nedenle bariyer önünde duracak şekilde yavaşlamaya devam edilmelidir. Kurallara uyulmaması nedeniyle giriş ve çıkış sistemlerinde sürücülerin neden oldukları hasarlar kendilerinden tahsil edilecektir.
 • Araçta OGS veya HGS etiketi olsa bile etiket problemi, bakiye yetersizliği vb nedenlerle bariyerin açılmayabileceği dikkate alınmalı ve bariyere durabilecek bir hızda yaklaşılmalıdır.
 • İhtiyaç durumunda bilet alabilmek için tüm araç sahiplerinin girişte bilet makinesine ya da nakit ödeme yapabilmek için çıkışta gişeye yakın konumda geçiş yapmaları gerekmektedir.
 • NAKİT gişelerinde nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme yapılabilir. OGS/HGS gişelerinde ise nakit, kredi kartı ya da banka kartı ile ödeme alınmamaktadır.
 • OGS veya HGS vasıtasıyla ödeme yapamayan  OGS/HGS etiketine sahip sürücüler İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi alarak geçişlerini yapabilirler.  OGS/HGS gişelerinde nakit, kredi kartı veya banka kartı ile ödeme alınmamaktadır. Bu durumlarda İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimini aldıktan sonra gişe önünde beklemeden devam ederek ihlalli (Ödemesiz) geçiş ücretlerinin gecikmeden 15 gün içerisinde OTOYOL A.Ş. internet sitesi veya mobil uygulama vasıtası ile ödemesi gerekmektedir.
 • OGS/HGS etiketi olmayan NAKİT müşterilerinin OGS/HGS gişelerini kullanmaları yasaktır. Girişte bilet almış olsalarda olmasalarda tüm NAKİT müşterilerinin çıkışta NAKİT gişesine gitmeleri zorunludur.
 • Bakiyesinin yetersiz olduğunu önceden bilen OGS/HGS müşterilerinin NAKİT gişesini kullanmaları gerekmektedir.
 • OGS/HGS etiketi olup da girişte etiketinden işlem yapılamayan sürücülerin girişte bilet makinesinden bilet almaları durumunda çıkışta yine OGS/HGS gişesine giderek işlemlerini orada tamamlamaları gerekmektedir
 • İhlalli (ödemesiz) geçiş durumunda kalarak İhlalli (Ödemesiz) Geçiş Bildirimi alan araç sahipleri geçiş sonrasında  geçiş ücretine ek olarak 4 katı ceza ödememeleri için ihlal (ödemesiz geçiş) tarihini takip eden 15 gün içinde İhlalli (ödemesiz) Geçiş Bildirimi numarası veya araç plaka numaraları ile geçiş ücretlerini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. veya QNB Finansbank A.Ş. şubeleri ile bu bankaların internet bankacılığı sistemlerinden, igs.otoyolas.com.tr internet adresinden veya KGM ihlal sorgulama web sitesinden ihlalli (ödemesiz) geçiş sorgusu sonrasında “ödeme yap” seçeneği ile ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulamasını indirerek yapabilirler. Bu sürenin geçirilmesi halinde hukuki sürecin başlatılacağı, Geçiş Ücreti ile birlikte Geçiş Ücretinin 4 (dört) katı tutarındaki Ceza ve oluşacak tebligat, yargılama ve takip masrafları, avukatlık ücreti, işleyecek yasal faiz ve diğer her türlü yasal giderlerin de takip ve tahsil edileceği unutulmamalıdır. Yasal düzenleme uyarınca ihlalli (ödemesiz) geçiş ücretinin ödenmesine ilişkin tüm sorumluluk araç sahiplerine aittir.
 • Son güne kalan ödemelerinizi mutlaka igs.otoyolas.com.tr internet adresinden ya da OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulaması vasıtasıyla yapınız.
 • Geçiş yapılan araca kayıtlı eski veya geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde açılmış yeni OGS/HGS etiket hesabının bulunması halinde, cezasız dönem içerisinde geçiş ücreti bu hesapların herhangi birinden otomatik olarak tahsil edilmeye çalışılacaktır. Ancak, otomatik tahsilatın yapılamaması araç sahibinin ödemeye ilişkin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı gibi, böyle bir durumda Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye herhangi bir sorumluluk da atfedilemez.
 • Sorun yaşamamak için PTT’den alınmış HGS etiketiniz dahil olmak üzere tüm HGS ve OGS hesaplarınızın etiket hesabına bağlı mevduat hesabı, kredili mevduat hesabı ya da limiti yeterli bir kredi kartı üzerinden verilmiş bir otomatik ödeme talimatının bulunması gerektiğini unutmayınız. Gerekiyorsa mevcut talimatınızı yenileyiniz. OGS/HGS hesabına yapılan ödemenin o güne ait otomatik tahsilat sorgusu sonrasına denk gelebileceği ve bu nedenle tahsilatın yapılamayabileceği için etiket hesabına yapılacak ödemelerin son güne bırakılmaması çok önemlidir.
 • Hesaplarınızdan tahsilat yapılamaması ya da geçiş tarihini izleyen 15 Gün içinde ödemenin alınamaması durumunda sorumluluğun başkasına atfedilemeyecek şekilde araç sahibine ait olduğunu, aracınıza kayıtlı sadece bir etiket bulunması gerektiğini, aynı cinsten birden fazla etiket olması halinde bunlardan hangisinden işlem yapılacağının bilinememesi ve bakiyesi yetersiz etiket üzerinden işlem yapılması halinde tahsilatın gerçekleşmeyeceğini önemle hatırlatırız.
 • Bu nedenle, aracınız üzerine kayıtlı, aktif, hesapta yeterli miktarda para bulunan veya otomatik ödeme talimatının olduğu sadece bir etiket bulundurmanız gerektiğini, hem OGS hem de HGS etiketi bulundurmak zorunluluğunuz varsa; mutlaka iki etiket hesabının da yukarıdaki şartları sağlaması gerektiğini unutmayınız. Aracınızın plakası üzerine kayıtlı birden fazla etiket bulunuyorsa kullandığınız etiket haricindekileri mutlaka iptal ettiriniz.
 • İstanbul – İzmir yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde sadece köprü ücreti tahsil edilmektedir.
 • İzmir – İstanbul yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde hem köprü ücreti, hem de giriş noktasına göre otoyol kısmına ait ücret birlikte tahsil edilmektedir.
 • 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş. tarafından hazırlanan detaylı bilgilendirme metnine isletme.otoyolas.com.tr adresinden ulaşabilirsiniz.