İSTANBUL - BURSA - İZMİR OTOYOLU (O5)

Ücret Toplama Sistemi Çalışma Prensipleri Hakkında Açıklama

 • İstanbul – Bursa – İzmir Otoyolunda giriş ve çıkışlarda bariyer bulunmaktadır.
 • Giriş ve çıkış kulvarları yaklaşımlarında öndeki aracın her an durabileceği dikkate alınarak araçlar arasındaki mesafe en az 10mt olacak şekilde ayarlanmalıdır. 
 • Giriş ve çıkış kulvarlarına en yüksek yaklaşım hızı 20 km/saat olup, kulvar içinde herhangi bir nedenle bariyer önünde duracak şekilde yavaşlamaya devam edilmelidir. Kurallara uyulmaması nedeniyle giriş ve çıkış sistemlerinde sürücülerin neden oldukları hasarlar kendilerinden tahsil edilecektir.
 • Araçta OGS veya HGS etiketi olsa bile etiket problemi, bakiye yetersizliği vb nedenlerle bariyerin açılmayabileceği dikkate alınmalı ve bariyere durabilecek bir hızda yaklaşılmalıdır.
 • İhtiyaç durumunda bilet alabilmek için tüm araç sahiplerinin girişte bilet makinesine ya da nakit ödeme yapabilmek için çıkışta gişeye yakın konumda geçiş yapmaları gerekmektedir.
 • Çıkış gişelerinde NAKİT, OGS veya HGS ile ödeme yapılabilir. NAKİT gişelerinde nakit, kredi kartı yada banka kartı ile ödeme yapılabilir.
 • OGS veya HGS vasıtasıyla ödeme yapamayan sürücüler nakit, kredi kartı veya banka kartı ile geçiş ücretlerini gişede ödeyebilirler.
 • OGS veya HGS etiketi olmayan veya OGS/HGS etiketi olup da girişte etiketinden işlem yapılamayan sürücülerin girişte bilet makinesinden bilet almaları, çıkışta da aldıkları bileti NAKİT gişesine teslim edip ödemeyi yaptıktan sonra NAKİT gişesinden çıkış yapmaları gerekmektedir.
 • İhlalli geçiş durumunda kalarak İhlalli Geçiş Bildirimi alan araç sahiplerinin sonrasında  geçiş ücreti ve buna ek olarak 4 katı ceza ödememeleri için ihlal tarihini takip eden 15 gün içinde İhlalli Geçiş Bildirimi numarası veya araç plaka numaraları ile geçiş ücretlerini T.C. Ziraat Bankası A.Ş. veya QNB Finansbank A.Ş. şubeleri ile bu bankaların internet bankacılığı sistemlerinden, igs.otoyolas.com.tr internet adresinden ihlalli geçiş sorgusu sonrasında “ödeme yap” seçeneği ile yada OTOYOL A.Ş. Mobil Uygulamasını telefonunuza indirerek yapabilirsiniz. Bu sürenin geçirilmesi halinde hukuki sürecin başlatılacağı, Geçiş Ücreti ile birlikte Geçiş Ücretinin 4 (dört) katı tutarındaki Ceza ve oluşacak tebligat, yargılama ve takip masrafları, avukatlık ücreti, işleyecek yasal faiz ve diğer her türlü yasal giderlerin de takip ve tahsil edileceği unutulmamalıdır.Yasal düzenleme uyarınca ihlalli geçiş ücretinin ödenmesine ilişkin tüm sorumluluk araç sahiplerine aittir.
 • Geçiş yapılan araca kayıtlı eski veya geçiş tarihini izleyen 15 gün içinde açılmış yeni OGS/HGS etiket hesabının bulunması halinde, cezasız dönem içerisinde geçiş ücreti bu hesapların herhangi birinden otomatik olarak tahsil edilmeye çalışılacaktır. Ancak, otomatik tahsilatın yapılamaması araç sahibinin ödemeye ilişkin sorumluluğunu ortadan kaldırmayacağı gibi, böyle bir durumda Otoyol Yatırım ve İşletme A.Ş.’ye herhangi bir sorumluluk da atfedilemez. Sorun yaşamamak için PTT’den alınmış HGS etiketiniz dahil olmak üzere tüm HGS ve OGS hesaplarınızın etiket hesabına bağlı mevduat hesabı, kredili mevduat hesabı ya da limiti yeterli bir kredi kartı üzerinden verilmiş bir otomatik ödeme talimatının bulunması gerektiğini unutmayınız.

 • İstanbul – İzmir yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde sadece köprü ücreti tahsil edilmektedir.
 • İzmir – İstanbul yönünde seyahatlerde Osmangazi Köprü gişesinde hem köprü ücreti, hem de giriş noktasına göre otoyol kısmına ait ücret birlikte tahsil edilmektedir.